Schroniska górskie

Od kilku lat jeżdżę po górach. Zwiedziłem już wiele pasm górskich, niezliczoną liczbę szczytów, miejscowości rozciągających się u podnóża gór. Zdarłem wiele par butów, zużyłem jeden plecak i wiele map oraz sprzęt.

Od zawsze borykałem się podczas podróży z wieloma różnymi problemami na jakie może napotkać turysta. Podstawowe z nich to: noclegi, transport i wyżywienie. Skupię się w tym wpisie na pierwszym z nich. W górach najczęstszym miejscem zakwaterowania są schroniska. Do wyboru mamy bacówki PTTK, schroniska prywatne lub chatki studenckie. Pierwsze z nich to noclegi średniego standardu: wieloosobowe pokoje, wspólna jadalnia i umywalnia.

Drugie mają rozmaity poziom przygotowania na turystów: od luksusowych pensjonatów, kosztownych, lecz oferujących czystość i np. własną łazienkę, do nisko-kosztowych noclegowni, gdzie nie ma nie tylko wody, ale czasami nawet prądu! Ja osobiście polecam trzecie z wyżej wymienionych: schroniska studenckie. Mają niski standard, są przystosowane dla niewymagających turystów, ale jest to raczej zaleta niż wada. O ich uroku stanowią często sympatyczni gospodarze, z którymi można się nawet napić wódki, bez strachu, że komuś to będzie przeszkadzało.

Najczęściej nocleg w takich chatkach jest tani, czasami nawet darmowy!

Jeden komentarz do “Schroniska górskie

Komentarze są wyłączone.