Kasprowy Wierch — ile się idzie?

Szczyty w polskich Tatrach co roku przyciągają wielu turystów – zarówno tych doświadczonych we wspinaczkach, jak i kompletnych nowicjuszy. Popularność szlaków w tym masywie górskim wynika z tego, że każdy turysta znajdzie trasę dla siebie, czyli dopasowaną do swoich możliwości. Jednym z najczęściej zdobywanych szczytów jest Kasprowy Wierch, który jest szczególnie polecany dla początkujących wspinaczy. Dodatkowym udogodnieniem jest kolejka górska, dzięki której szybko i komfortowo znajdziesz się na samej górze Kasprowego Wierchu. W naszym krótkim przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące trasy wspinaczkowej na ten popularny szczyt w Tatrach. Zachęcamy do lektury!

Kasprowy Wierch – dwie możliwości zdobycia szczytu

Kasprowy Wierch jest jednym ze szczytów w Tatrach Zachodnich i ma wysokość 1987 metrów. Już w 1936 roku na samą górę wjechał pierwszy wagon kolejki górskiej. Jest to jedna z nielicznych atrakcji tego typu w polskich górach, ponieważ ze względu na późniejsze ustawy o ochronie przyrody, nie powstało już nic podobnego. W związku z tym jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w rejonie Zakopanego. Poznaj najpopularniejsze sposoby na zdobycie Kasprowego Wierchu.

Komfortowo, czyli kolejką górską

Wspominana już wyżej kolejka górska to jeden z najszybszych sposobów dotarcia na szczyt jednego z najpopularniejszych miejsc w Tatrach Zachodnich. Jednak w trakcie letnich miesięcy należy wziąć pod uwagę czas, który spędza się na staniu w kolejce, zanim zasiądzie się wygodnie w wagoniku. Jeśli jednak dłuższa chwila oczekiwania nie jest Ci straszna, przejazd jedyną tego typu kolejką górską w Polsce z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

Wagonik pokonuje trasę w jedną stronę w zaledwie kilkanaście minut. Po drodze należy przesiąść się do drugiego etapu kolejki górskiej w Myślenickich Turniach. Widoki z tej trasy należą do zapierających dech w piersiach – w końcu przez niektórych uważane są za łudząco podobne do Alp.

Przed decyzją o skorzystaniu z kolejki górskiej polecamy sprawdzić prognozę pogody na dany dzień oraz podgląd z kamer znajdujących się na szczycie Kasprowego Wierchu. Jeśli przewidywane są opady lub zachmurzenie, lepiej zrezygnować z wyprawy wagonikiem. Wzrasta bowiem ryzyko, że przez większość trasy będziesz podróżować w chmurach, które całkowicie przesłaniają niesamowite widoki.

Koszty wycieczki kolejką górską obowiązujące w 2022 zaczynają się od 100 zł, w zależności od tego, czy kupujesz bilet normalny, czy ulgowy.

Ambitnie, czyli na piechotę

Zupełnie innych wrażeń dostarcza bardziej tradycyjna opcja zdobycia jednego z najpopularniejszych szczytów w Tatrach Zachodnich, czyli na piechotę. Do wyboru masz kilka tras, jednak wszystkie zaliczane są do mało wymagających. Najczęściej wybierana jest droga rozpoczynająca się z Kuźnic i nawet mało doświadczonym wspinaczom zajmie maksymalnie 3 godziny. Dlaczego warto wybrać tę trasę? Wiedzie ona przez niezwykle malowniczą Halę Gąsienicową, której zdjęcia bardzo często można znaleźć w Internecie przy okazji wyszukiwania grafik powiązanych z Kasprowym Wierchem.

Należy pamiętać o tym, że przejście przez opisywaną trasę wiążę się z opłatą za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. W sezonie wiosenno letnim w 2022 roku ceny za bilet normalny wynosiły 8 zł, z kolei wysokość biletu ulgowego to jedyne 4 zł.

Podwójna przyjemność, czyli skorzystanie z kolejki górskiej oraz szlaku

Ogromną popularnością cieszy się przejażdżka wagonikiem w jedną stronę i udanie się szlakiem w przeciwnym kierunku. To wyjątkowo oryginalny sposób na zdobycie szczytu górskiego, którego można doświadczyć tylko w przypadku Kasprowego Wierchu. Do Ciebie należy decyzja, czy wolisz wjechać kolejką górską, a następnie zejść o własnych siłach lub zdecydować się na odwrotny scenariusz.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, z pewnością mijane widoki będą niezapomniane. Szlak na Kasprowy Wierch to również droga wyjątkowo przyjazna dla dzieci, więc będzie to idealny szczyt na rozpoczęcie przygody Twojego malucha z górskimi wycieczkami.